Stambulas Turkija

Princesių salos: pabėgti nuo triukšmo ir kaitros

2017 spalio 8

Jei Stambule norite pusdieniui „atsijungti“ nuo miesto triukšmo, kaitros, muziejų ir ekskursijų, plaukite į Princesių salas. Pučiant gaiviam vėjui pasigrožėsite Marmuro jūra ir salomis, kuriose sustoja laivas. 

Sala, kurioje nėra automobilių

Patarimą aplankyti princesių salas aptikau keliautojų forumuose. Ir tikrai šis pasiūlymas nenuvylė. Tereikia turėti gerą pusdienį laiko. Realiai planuokite ryte išvažiavę iš viešbučio Stambule vėl sugrįžti atgal tik pavakarę. Vakare dar galima suspėti nueiti į dervišų pasirodymą.

Princesių salynui priklauso keletą salų. Į keturias plaukia keltas. Įdomiausia iš jų – didžiausia sala Buyukada. Tai paskutinis kelto sustojimas.

Sala primena Viduramžių kurortą – žuvų ir jūros gerybių restoranai, vilos, lėtas tempas, o išskirtinis bruožas – nėra autombilių. Tiesa, vieną matėme – policijos. Vietiniai gyventojai ir turistai vaikšto pėsčiomis, važinėja dviračiais arba samdosi vėžiką.

IMG_1114 copy

Kai atklydome į arkliais pakinkytų vėžimų pilną aikštę, vaizdas buvo įspūdingas. Prie vartų jau rikiavosi turistai. Virtine, vienas paskui kitą alfaltu kaukšėdami arkliai pasileido vingiuotu keliu į salos vidurį. Mes pėdinome pėsčiomis savo stiliumi. Planavome per kelias valandas pasiekti aukščiausią salos tašką, nuo kurio norėjome pasigrožėti vaizdais. Vadovaudamiesi miesto žemėlapiu, gatvelėmis kylome vis aukštyn, o pakeliui ant tvorų linko žydintys medžiai, nuo smalsių akių pridengiantys prašmatnias medines vilas.

Salos simbolis – mimozų žiedai

Kai kurios XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje statytos medinės vilos apleistos, negyvenamos. Neieškokite jų miestelio viduryje. Vilos stovi atokiau salos pakraščiuose. Tokie patys mediniai namai stovėjo ir Stambule, bet buvo buldozerių nustumti nuo žemės paviršiaus – ant jų pamatų iškilo modernus miestas.

Jei norėsite pėsčiomis pasiekti salos vidurį, planuokite daugiau laiko. Mums per kelias valandas to padaryti nepavyko – pasukome atgal. Restorane ant jūros kranto užsisakėme žuvies, langustą ir taurę vyno. Kol ruošė patiekalus, užkandžiui atnešta duona šėrėme žuvis jūroje. Smaragdinis vanduo nuo jų virte virė.

IMG_1121

Už prieplaukos ir restoranų virtinės prasideda paplūdimiai. Paėjus toliau galima rasti nemokamą maudynių vietą, kur įrengti laipteliai į jūrą.

Buyukados sala neveltui tituluojama salų karaliene. Geriausias laikas ją aplankyti – ruduo ir pavasaris, kai ne taip karšta ir mažiau žmonių. Taip pat labai gražu ir kovo pabaigoje, kai visa sala paskęsta geltonuose mimozų žieduose – jie laikomi salos simboliu.

Gal norite nusipirkti salą?

Bizantijos laikotarpiu princesės ir kiti karališkosios šeimos nariai pamėgo princesių salas. Ši tradicija buvo tęsiama ir vėliau osmanų sultonų šeimų. XIX a. salos tapo populiari kurorto vieta. Penkerius metus Buyukados saloje gyveno Levas Trockis, kai jį ištrėmė iš Rusijos.

Sedefo sala yra viena iš mažiausių. Joje pastatyti tik 108 privatūs namai. Salą įsigijo vienas asmuo, kuris ypatingai saugo pušynus ir draudžia statyti aukštesnius nei dviejų aukštų namus.

Yassiada sala nuo Bizantijos laikų liūdnai pagarsėjo kaip žymių žmonių tremties vieta. Vėliau čia buvo politinių kalinių kalėjimas. Bizantijos laikais buvo pastatytas vienuolynas ir bažnyčia. 1857 m. salą įsigijo britų ambasadorius, kuris pasistatė vilą ir saloje vystė žemės ūkį. Vėliau jis pardavė salą osmanui Ismailui Pašai, kuris salą visiškai apleido.

IMG_1082 copy

Patarimas

Į salas plukdo keltai iš Kabato uosto, kuris yra europinėje Stambulo pusėje.

Į uostą važiuoja tramvajai (bilieto kaina 2 TRY) iš aikštės prie Achmedo mečetės. Maršrutas taip ir vadinasi „Kabatas“, važiuokite iki paskutinio sustojimo.

Keltas plaukia iki Buyukados salos apie pusantros valandos. Bilieto kaina 3–5 TRY. Apie pusvalandį plaukia greitieji keltai, kuris niekur pakeliui nestoja. Juo patogu grįžti atgal, bet bilietas kainuoja gerokai brangiau.

 

TAG
PANAŠŪS ĮRAŠAI

Palikite komentarą