Argentina Pietų Amerika

Atšiauri ir žavi Ugnies žemė

2017 rugpjūčio 16

 Pasiekus pietinį Argentinos kraštą, toliau kelias šakojasi dviem kryptimis: vienas į Antarktidą, kitas į Ugnies žemę. Tūkstančiais salelių, įlankų, kanalų išraižytas Argentinos ir Čilės krantas užburia pirmaprade, šiurkštaus klimato, bet neabejotinai žavia gamta.

 IMG_3512

Kalėdiniai lubinai

Į Ugnies žemę žvilgterėjau tik akies krašteliu, nes Ušuaja miestelyje turėjau kitų svarbių reikalų – paragauti karališkojo krabo ir kitą dieną išplaukti į Antarktidą. Argentinos miestelyje iš karto pajutome atšiaurų pietinio ašigalio dvelksmą. Nors skveruose prieš Kalėdas mėlynai žydėjo lubinai ir našlaitės, jų gležnus žiedus purtė žvarbus vėjas, kiaurai košiantis nuo vandenyno. Pakrantėje šiaušėsi paukščių plunksnos, miestelio bažnyčios bokštas smigo į baltą rūką, o Andų kalnai buvo apsiblausę ir niūrūs.

IMG_3470

Dar prieš kelionę buvau girdėjusi, kad kažkur šiuose vandenyse su savo mažu buriniu laiveliu plaukioja lietuvis Audrius Daunys. Susitikimo tikimybė buvo tolygi dviejų musių, skrendančių iš priešingų miesto pusių, susidūrimui, nors jau po pusmečio kalbėjausi su juo Kaune: „Uoste bet kas būtų pasakęs, kur mano laivas, nes esu vienintelis lietuvis. Gaila, kad neužsukote, būčiau pavaišinęs krabu. Pas žvejus jį galima nusipirkti už cigarečių pakelį.“

IMG_3472

Magelano sąsiauris: žemė apvali

Kol stipriausios XV a. jūrinės valstybės – Ispanija ir Portugalija dalinosi pasaulį į rytus ir vakarus nuo dienovidinio, einančio maždaug 45 laipsnius vakarų ilgumos, portugalas Fernandas Magelanas geografinių atradimų aistrą iškeitė į Ispanijos pilietybę. Tėvynėje užsitrenkus ekspedicijų finansavimo šaltiniui, prieglobstį rado pas kaimynus, kurie išsiuntė kapitoną ieškoti Molukų salų (šiuo metu salos priklauso Indonezijai), aplenkiant portugalų kolonijas. Magelanas įtarė, kad žemė gali būti apvali ir laivą iš Sevilijos pro Kanarų salas pasuko į vakarus. Portugalai, norėdami užkirsti kelią, bandė vytis, bet nesėkmingai. Magelanas pasiekė Braziliją, kuri priklausė portugalams ir plaukė tolyn į pietus, ieškodamas kelio į Ramųjį vandenyną. Patagonijoje įkūrė gyvenvietę, nes prasidėjo žiema. Atšilus orams, Magelanas surado sąsiaurį ir išplaukė į kitą vandenyną, kuris pasirodė ramus – taip ir pavadino.

IMG_3454

Pasiekęs Filipinų archipelagą, kapitonas Fernandas Magelanas žuvo Maktano saloje. Po trejų metų laivas grįžo į Ispaniją, atgabenęs 25 tonas gvazdikėlių prieskonių, kurie Magelano kelionės investuotoją pavertė pasakiškai turtingu žmogumi. Laimėjo ir pasaulis – ekspedicija buvo pirmoji, kuri apiplaukė žemę – buvo patvirtinta, kad ji apvali.

Gali sutikti ir dinozaurą

Žiulis Vernas knygoje „Kapitono Granto vaikai“ aprašė legendinį Magelano sąsiaurį, kuris skiria Ugnies žemės salas nuo Pietų Amerikos. Keista, rašytojas nė karto niekur nekeliavęs, taip vaizdingai ir emocingai aprašo vietoves, kad net neįtartum, jog pats ten nebuvo.

IMG_3476

IMG_3504

IMG_3502

Audrius Daunys, vasarą besiilsintis pas mamą Šiauliuose (tuo metu, kai Ugnies žemėje žiema), sako, kad Patagonija šaltaisiais mėnesiais yra daug gražesnė nei vasarą. Net susilpnėja vėjas, kuris ten siautėja daug stipriau nei kitose planetos vietose. Jei Lietuvoje praūžia škvalas vieną kartą per pusmetį, tai Ugnies žemėje kelis kartus per savaitę pakyla trigubai stipresnis. Oro temperatūra gali nukristi iki minus penkiolikos – kanaluose šalčiau, Ušuaja mieste šilčiau. Dienos metu tik penkios valandos šviesaus laiko.

IMG_3436

Pavasaris prasideda lapkričio mėnesį. Mes vaikštinėjome po Ugnies žemės nacionalinį parką gruodžio pradžioje. Ženklintais takais pasukome prie Biglio sąsiaurio įlankos ir netrukus nuklydome nepraminta akmenuota pakrante. Po kojomis traškėjo kriauklelės, buvo matyti žemės skerspjūvio sluoksniuota uoliena, neužglaistyta nuo kranto plakamų bangų. Palinkę antarktiniai bukai, aplipę oranžiniais grybais, kerpėmis ir samanomis, rodės, stovėjo čia netrikdomi šimtmečiais.

IMG_3452

Patagonijoje niekas nepasikeitė nuo Magelano laikų. „Tai Pietų Amerikos Sibiras“, – sako ir Audrius. Gali klaidžioti ištisas dienas – nieko nesutiksi, nebent dinozaurą – nelabai ir nustebtum.

IMG_3473

 

 

 

TAG
PANAŠŪS ĮRAŠAI

Palikite komentarą